Wymiana i naprawa rozrządu oraz sprzęgła

Kupując nowy lub używany samochód, należy liczyć się z kosztami, które będziemy musieli ponieść w warsztacie samochodowym. Jeśli auto ma służyć przez długie lata, należy między innymi regularnie wymieniać olej silnikowy, filtry oleju, paliwa i powietrza oraz pamiętać o cyklicznych przeglądach okresowych

Jedną z istotnych czynności, o której musi pamiętać każdy kierowca, jest wymiana i naprawa rozrządu. Bagatelizowanie jej może doprowadzić do trwałego uszkodzenia silnika, a co za tym idzie generować większe koszty przyszłej naprawy.

Wymiana rozrządu należy do jednej z droższych usług mechaniki samochodowej, ale wykonuje się ją raz na kilka lat.

Funkcje rozrządu w silniku

Rozrządem nazywamy zespół elementów bez których praca silnika byłaby niemożliwa. Elementami, które wchodzą w jego skład są pasek zębaty, nazywany inaczej paskiem rozrządu oraz rolki napinające i prowadzące.

W silnikach benzynowych rozrząd napędza pompę płynu chłodzącego, a w silnikach wysokoprężnych pompę wysokiego ciśnienia.

Pompa wody odpowiedzialna za prawidłowe działanie układu chłodzenia oraz pompa oleju utrzymująca odpowiednie ciśnienie oleju silnikowego również są napędzane dzięki prawidłowej pracy rozrządu.

Nawet niewielkie nieprawidłowości w pracy układu rozrządu powodują wady w pracy silnika.

Co ile czasu wymieniać rozrząd?

Każdy producent samochodu określa dokładnie w jakim czasie należy wymienić rozrząd. Najczęściej zaleca się zrobić to po przejechaniu 100 tys. km lub po okresie 5 lat.

Należy mieć na uwadze, że jeśli po przejechaniu określonej przez producenta liczby kilometrów w krótszym czasie, pasek rozrządu jest nadal sprawny, to guma stale poddawana sile tarcia i zmiennym temperaturom starzeje się szybciej.

Istnieje wyjątek, w którym wymiana i naprawa rozrządu powinna być wykonana natychmiast, czyli zakup używanego samochodu. Jest to jedyny sposób, aby mieć pewność, że silnik będzie niezawodny.

Co należy wymienić
podczas wymiany rozrządu?

Podczas wymiany i naprawy rozrządu standardowo montuje się nowy pasek i napinacz, jeśli uległ zużyciu. Wymienić można również rolki napinające i prowadzące, szpilki, śruby – stan ich zużycia określi mechanik. Powinno się wymienić również pompę cieczy chłodzącej.

Łańcuch, ślizgi i hydrauliczny napinacz, a czasami także koła zębate wymienia się w rozrządach na łańcuch.

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty

Naprawa i wymiana sprzęgła

Kolejną istotną kwestią w bezpiecznym i komfortowym prowadzeniu samochodu jest wymiana sprzęgła. Sprzęgło w aucie stanowi połączenie między skrzynią biegów a silnikiem i jest odpowiedzialne za przenoszenie pracy jednostki napędowej na koła, umożliwiając prawidłowe poruszanie się pojazdu.

Sprzęgło zużywa się nieustannie, ale na szybkość procesu jego eksploatacji wpływa także styl jazdy kierowcy. Delikatne manewrowanie pedałem sprzęgła, zmiana biegów przy odpowiednich prędkościach, a także unikanie jazdy na “półsprzęgle” może znacznie przedłużyć jego żywotność.

Sprzęgło jest to zespół elementów, w które wchodzi:

  • docisk;
  • tarcza sprzęgła;
  • łożysko oporowe znane również pod nazwą łożysko wyciskowe;
  • w niektórych konstrukcjach występuje także dwumasowe koło zamachowe.

Każdy z powyższych elementów może ulec awarii, jednak żaden mechanik samochodowy z bogatym doświadczeniem nie poleci wymiany części osobno.

Kiedy wymienić sprzęgło?

Wymiana sprzęgła zalecana jest po przejechaniu od 60 tys. do 100 tys. km. W każdym modelu samochodu czas może nieco się różnić. Gdy w trakcie jazdy towarzyszą nam odczucia takie jak ślizganie się sprzęgła podczas przyśpieszania bądź obserwujemy, że silnik wkracza na wyższe obroty bez wyraźnego przyspieszenia, należy udać się do zaufanego auto serwisu. Częstym zwiastunem bliskiej wymiany sprzęgła jest problem ze zmianą biegów.

Ile kosztuje wymiana sprzęgła?

Cena wymiany sprzęgła zazwyczaj jest zależna od marki samochodu i zaczyna się od 400 zł. Aby dostać się do sprzęgła należy zdemontować skrzynię biegów, co jest dość pracochłonnym zajęciem dla mechanika samochodowego.

Decydując się na wymianę i naprawę rozrządu oraz wymianę sprzęgła w naszym auto serwisie w Warszawie mają Państwo pewność, że pojazd trafi w ręce profesjonalnych mechaników, którzy pracują na najwyższej jakości sprzęcie.

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty