Naprawa silnika

Naprawa silnika to kosztowna usługa w cenniku w większości serwisów samochodowych.

Najczęściej wykonywana w samochodach z dużym przebiegiem lub po kupnie samochodu używanego z niepewnego źródła. Kapitalny remont silnika przeprowadzany jest po przejechaniu od 250 tys. km do ok. 350 tys. km, ale zdarza się, że trzeba wykonać go wcześniej.

Ile trwa naprawa silnika?

Naprawa silnika wiąże się z odstawieniem samochodu do warsztatu samochodowego nawet na tydzień. W tym czasie mechanik samochodowy szlifuje wał karbowy, wykonuje honowanie cylindrów, wymienia tłoki i panewki, frezuje gniazda zaworowe, a czasem szlifuje zawory. Za pełną i profesjonalną naprawę trzeba zapłacić nawet od 3 000 zł. Cena naprawy silników diesla może okazać się wyższa ze względu na uszkodzony układ wtryskowy i zatartą turbosprężarkę.

Zdarza się, że pełna naprawa silnika nie jest konieczna. Takim przypadkiem jest pobieranie oleju przez jednostkę napędową. W takim wypadku wystarczy wymienić same pierścienie tłokowe. Jeśli decydujemy się na taki zabieg, niezwykle ważne jest wybranie profesjonalnego serwisu samochodowego. Często popełnianym błędem w wielu warsztatach jest odwrotne założenie pierścieni tłokowych. Wszystkie zaniedbania, których dopuszczą się niedokładni mechanicy będą prowadziły do kolejnych kosztownych remontów silnika.

Do szybszej naprawy silnika przyczynia się wiele czynników, takich jak:

 • brak dbałości o samochód;
 • nieekonomiczna jazda;
 • zaniechanie wymiany filtrów paliwowych, oleju i powietrza;
 • stosowanie złej jakości olejów;
 • jazda na zbyt niskim poziomie oleju silnikowego;
 • brak kontroli układu chłodniczego;
 • tolerowanie wycieków;
 • niekompletne przeglądy okresowe.

Konieczność naprawy silnika pojawia się również na skutek usterek typu:

 • wypalona uszczelka pod głowicą;
 • pęknięcie elementu układu korbowo tłokowego;
 • zatarcie silnika;
 • pęknięcie lub przeskoczenia paska rozrządu.

Ile kosztuje naprawa silnika?

Naprawa silnika to kwestia indywidualna zależna od typu samochodu, rodzaju awarii, stopnia zaawansowania jednostki napędowej oraz zakresu wykonanej pracy.

Sam demontaż silnika to koszt od około 500 zł. do 1000 zł., koszt obróbki głowicy zaczyna się od 600 zł., a obróbka wału korbowego wyniesie około 500 zł.

Na koszt naprawy silnika może wpłynąć również fakt czy zdecydujemy się na zakup nowych elementów jednostki napędowej czy na regenerację poszczególnych części.

Dla przykładu regeneracja wtryskiwaczy to cena od 500 zł., natomiast zakup nowych może wynieść nawet do 2 500 zł. za sztukę. Podobnie przedstawia się koszt regeneracji turbosprężarki, który wyniesie od 600 zł., natomiast cena nowej turbiny waha się na rynku w okolicach od 1 600 zł. nawet do 5 000 zł. Niestety nie wszystkie części silnika nadają się do regeneracji, np. dwumasowe koła zamachowe bądź wtryskiwacze piezoelektryczne.

Jak uniknąć napraw silnika?

Sprawdzonym sposobem na uniknięcie naprawy silnika jest kupno samochodu od zaufanego sprzedawcy lub dokładne oględziny silnika w warsztacie samochodowym tuż przed podpisaniem umowy kupna. Rozsądna jazda oraz nie oszczędzanie na elementach eksploatacyjnych i płynach chłodniczych zaprocentują długą oraz bezproblemową jazdą.

Zapraszamy do naszego warsztatu samochodowego Warszawie, jeśli poszukują Państwo profesjonalnej pomocy.

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty