Test i naprawa układu hamulcowego
oraz układu kierowniczego

Jedną z ważniejszych czynności, które musimy wykonać w samochodzie jest naprawa układu hamulcowego oraz naprawa układu kierowniczego. Układ hamulcowy wraz z układem kierowniczym mają decydujący wpływ na bezpieczeństwo użytkowników auta podczas jazdy.

Z czego składa się układ hamulcowy?

Układ hamulcowy dzieli się na hamulec zasadniczy, zwany potocznie nożnym oraz hamulec pomocniczy nazywany ręcznym.

Hamulec zasadniczy wywiera ciśnienie poprzez naciśnięcie nogą dźwigni hamulcowej, które przez przewody hamulcowe przenosi się do zacisków hamulcowych i wywiera nacisk na bębny hamulcowe. To dzięki temu samochód może z łatwością zmniejszyć prędkość lub całkowicie się zatrzymać.

Prawidłowe działanie hamulca ręcznego możliwe jest dzięki linkom hamulcowym, które naciągane są ręcznie lub za pośrednictwem silnika elektrycznego w nowszych modelach pojazdów.

Najważniejsze części tego układu to:

 • pompa hamulcowa,
 • przewody hamulcowe,
 • tarcze hamulcowe,
 • klocki hamulcowe,
 • w starszych modelach występują szczęki hamulcowe i bębny hamulcowe.

Każda z wymienionych wyżej części zużywa się, przez co skuteczność całego układu maleje.

Jak dbać o układ hamulcowy?

W zapewnieniu dobrego działania układu hamulcowego najważniejsze są częste przeglądy.

Mechanik samochodowy powinien sprawdzić grubość okładzin hamulcowych oraz stopień zużycia tarcz hamulcowych. Równie ważną czynnością jest sprawdzenie ilości wody w płynie hamulcowym. Podczas naprawy układu hamulcowego ruchome elementy zacisków hamulcowych powinny zostać zabezpieczone smarem, a osłony przeciwpyłowe dokładnie sprawdzone, aby odpowiednio chronić elementy hydrauliczne.

Ważną kwestią jest również wymiana płynu hamulcowego, która zalecana jest co 60 tys. km lub co dwa lata. Należy również pamiętać, aby po przejechaniu 30 tys. km wymienić klocki hamulcowe. Żywotność tarcz hamulcowych obliczona jest zaś na 80 – 100 tys. km.

Kiedy wymienić hamulce?

Istnieją pewne oznaki, które powinny być niepokojące dla użytkownika samochodu i uzmysłowić kierowcy, że już czas na naprawę układu hamulcowego. Zaliczają się do nich:

 • wydłużona droga hamowania,
 • metaliczny odgłos podczas hamowania,
 • brak naturalnego oporu pedału hamulca,
 • pozostałości płynu hamulcowego na kołach,
 • odczuwalne trzęsienie pedału hamulca podczas hamowania,
 • nienaturalne drżenie i wibracje podczas hamowania.

Jeśli któryś z powyższych objawów wystąpi w aucie, zapraszamy do naszego serwisu samochodowego Batexpol, aby uniknąć narażenia zdrowia i życia swojego jak również innych uczestników ruchu drogowego.

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty

Naprawy układu kierowniczego

Układ kierowniczy jest najbardziej podatny na uszkodzenia, ponieważ na jego działanie duży wpływ mają dziury w nawierzchni jezdni, zmiana temperatury powietrza oraz wilgoć.

Najważniejsze części tego układu to:

 • kolumna kierownicy – dwuczęściowy wał łączący się w komorze silnika z przekładnią kierowniczą;
 • przekładnia kierownicza – w większości przekładnie ząbkowe zwane maglownicami. Jest to newralgiczny element układu kierowniczego. Montowane głównie w autach na przednią oś. W samochodach z napędem na tylną oś montuje się przekładnie globoidalne i śrubowo – kulkowe. W modelach klasy wyższej montowane są przekładnie ślimakowe.
 • mechanizm zwrotniczy – jest odpowiedzialny za położenie kół pojazdu i nadawanie kierunku jazdy.

Współczesne układy kierownicze są coraz sprawniejsze, co nie oznacza, że są niezniszczalne.

Bardzo ważne jest, aby przy wystąpieniu jakichkolwiek niepokojących objawów udać się do naszego serwisu mechanicznego w Warszawie, ponieważ podobne oznaki awarii towarzyszą innym usterkom, takim jak uszkodzenie pompy wspomagania, zbyt niski poziom oleju w zbiorniku wspomagania lub niewłaściwa geometria podwozia.

W celu zapewnienia sobie bezpieczeństwa jazdy zalecamy regularne przeglądy okresowe, kontrole układu hamulcowego i kierowniczego. Zapraszamy do naszego warszawskiego auto serwisu, w którym nasi wyspecjalizowani mechanicy samochodowi zajmą się Państwa pojazdem profesjonalnie. Zapewniamy szybki czas realizacji usługi oraz konkurencyjne ceny.

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty